1896 - "Parę miesięcy po tym, jak matka z dziećmi wyruszyła do Anglii, Arthur Tolkien zapadł na ostry gościec stawowy i był zmuszony odłożyć swój wyjazd do ojczyzny. W styczniu 1896 roku wciąż jeszcze nie domagał, i Mabel Tolkien postawnowiła powrócić do Afryki Połuniowej, aby go pielęgnować. Poczyniono wszystkie przygotowania i podekscytowany Tolkien, który niedawno obchodził swe czwarte urodziny, podyktował swej niani taki oto list o ojca:

Mój kochany Tatusiu! Tak się cieszę że wracam do Ciebie tak dawno wyjechaliśmy od Ciebie mam nadzieję, że statek przywiezie nas wszystkich do ciebie,Mamusię,Maleństwo i mnie. Wiem że ucieszysz się listem od Twojego małego Ronalda tak dawno już do Ciebie nie pisałem jestem już dużym mężczyzną bo mam męski płaszczyk i męski kaftanik. Mamusia mówi że nie poznasz Maleństwa ani mnie wyrośliśmy na takich dużych mężczyzn mamy Ci do pokazania tyle prezentów gwiazdkowych odwiedziła nas ciocia Gracie chodzę codziennie na spacery i tylko trochę jeżdżę w wózku. Hilary przesyła całusy, podobnie jak Twój kochający
Ronald

Listu tego, oznaczonego datą 14 lutego 1896 roku, nigdy nie wysłano. Nadszedł telegram z wieścią, że Arthur Tolkien miał poważny krwotok i że należy spodziewać się najgorszego. Następnego dnia ojciec Tolkiena już nie żył. Pochowano go na anglikańskim cmentarzu w Bloemfontein."


Lato - Mabel Tolkien wynajmuje domek w wiosce Sarehole.

"Dla Tolkiena były to szczęśliwe czasy. Uwielbiał Sarehole, a odkrycie książek rozpaliło jego wyobraźnię. Ten okres będzie pielęgnował w pamięci do końca życia. Z perspektywy orosłego mężczyzny to zdecydowanie zbyt krótkie interludium było czasem największego spokoju i marzeń na jawie. Niemal nie zachowały się w jego świadomości wspomnienia z lat spędzonych w Afryce; postać ojca, człowieka, którego znał tak słabo, stała się zaledwie cieniem,a potem jeszcze bardziej pogrążyła się w mroku. Dla Tolkiena prawdziwym dzieciństwem był ten okres w Sarehole, przeżyty z bratem i ukochaną matką; wydawało mu się, że przedtem nie wydarzyło się nic ważnego."


Poprzednia Home Następna
cytat: "Tolkien. Człowiek i mit" J. Pearce (str. 26),"Tolkien. Biografia" M. White (str. 23)   zdjęcie: nieznane

www.tolkien.com.pl


Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2005 - 2021 tolkien.com.pl