1915 - Zdaje końcowy egzamin z pierwszą lokatą. Po wstąpieniu do Strzelców z Lancashire zaczyna szkolenie w Bedford w Staffordshire. Wtedy też zaczyna sporządzać najwcześniejsze notatki dotyczące mitologii, która miała niemal na zawsze zawładnąć jego myślami.

"W tamtych czasach mężczyźni zaciągali się do wojska, bo inaczej otaczała ich powszechna pogarda - wspomina Tolkien w liście do jednego z synów - była to paskudna sytuacja, szczególnie dla młodego człowieka o zbyt dużej wyobraźni i małej odwadze fizycznej. Żadnego stopnia naukowego - żadnych pieniędzy - narzeczona. Wytrzymałem potwarze i coraz wyraźniejsze aluzje krewnych, zostałem w domu a w 1915 złożyłem pierwszy z egzaminów końcowych. Sytuacja stała się nie do zniesienia i 22 marca 1916 roku ożeniłem się. W maju przepłynąłem kanał (wciąż mam wiersz, który napisałem z tej okazji!) i udałem się na rzeź pod Sommą."

1916 - Edith przeprowadza się do Great Haywood.


Poprzednia Home Następna
źródło: "Tolkien. Człowiek i mit" J. Pearce (str. 47), "J.R.R. Tolkien. Wizjoner i marzyciel" H. Carpenter   zdjęcie: nieznane

www.tolkien.com.pl


Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2005 - 2021 tolkien.com.pl