Rozmiar tekstu:
11 px  12 px
14 px
     Dopełnieniem każdego stroju są różnego typu dodatki. Można tutaj wymienić torby, torebki, sakiewki, tuby na zwoje, karwasze, kołczany i wiele innych. W niniejszym artykule chciałabym pokazać jak prosto, domowymi sposobami, można wykonać potrzebne nam akcesoria.

TindómielSAKIEWKI

    Różnych kształtów i rozmiarów sakiewki niezbędne są do przechowywania drobiazgów. Niezastąpione są gdy trzeba schować palantira kieszonkowego, klucze czy parę monet.
    Najczęściej wykonane ze skóry, która gwarantuje nam dłuższą żywotność sakiewki oraz większą ochronę przechowywanych przedmiotów przed warunkami atmosferycznymi. Gdy jednak nie dysponujemy skórą, nada się niemal każdy materiał.
     Najprościej jest odrysować na materiale koło i wyciąć je. Po zabezpieczeniu brzegu i przewleczeniu dookoła sznurka/ rzemienia mamy gotową sakiewkę. Jej wielkość zależy od tego jak duże koło wycięliśmy. Zaletą tego sposobu jest jego prostota, niestety, aby uzyskać większe wymiary musimy zużyć dużo materiału. Końcowy efekt wygląda mniej więcej tak:

Możemy również wyciąć prostokąt o wymiarach jak na poniższym rysunku.
    Gdzie:

a - szerokość,
b - długość sakiewki po zszyciu.

    Do planowanej wielkości sakiewki należy doliczyć kilka centymetrów do długości na tunel, oraz na boczne szwy.

     Po wycięciu materiał składamy na pół, zszywamy po bokach, a następnie zawijamy trochę materiału i robimy tunel (jeśli sakiewka jest ze skóry wystarczy zrobić dziurki), w który wciągniemy sznurek/ rzemień. W efekcie wychodzi nam coś takiego:
     W ten sposób otrzymujemy sakiewkę, która idealnie nadaje się na pokrowiec na palantira kieszonkowego. Jednak jej zastosowań może być wiele, tak jak rozmiary i kształty mogą być dowolne.TORBA


    Prostą torbę zamykaną na klapę można w zasadzie uszyć z jednego kawałka materiału oraz paska na ramie. Schemat wykroju wygląda następująco:
Gdzie:

a - szerokość torby,
b - długość klapy,
c - podwójna długość torby.

     Przed zszyciem dobrze jest zabezpieczyć krawędzie przed snuciem się. Składamy część, która będzie komorą torby na pół (na rysunku wg czerwonej przerywanej linii) i zszywamy. Następnie zaginamy klapę (wg czarnej przerywanej linii). Do boków torby przyszywamy pasek, na którym będziemy ją nosić i torba gotowa.
     Zapięcie można zrobić na wiele sposobów (wiązanie, pasek oraz klamra, rzepy, guziki, etc.)
     Jeśli szyjemy z cienkiego materiału dobrze jest dodać podszewkę oraz wszyć usztywnienie między podszewkę a właściwy materiał.
     W takim przypadku z materiału i podszewki wycinamy prostokąty o takich samych wymiarach. Układamy jeden na drugim, w taki sposób by prawa strona właściwego materiału była przykryta podszewką. Zszywamy dookoła zostawiając otwór, przez który przewlekamy materiał na drugą stronę. Zaszywamy otwór a następnie całą torbę wykańczamy, tak jak opisano wyżej.
     Można dodać przegródki oraz wewnętrzne kieszenie, w zależności od naszej pomysłowości. Najwygodniej jest to zrobić przed zszyciem całości.

TUBA NA ZWOJE

    Do wykonania tuby na zwoje potrzebny będzie sztywny karton, z którego robimy trzon lub gotowa tuba (czasami w sklepach papierniczych można takie kupić). Posłużyć mogą również rolki, na które nawinięty jest papier toaletowy (sklejamy ze sobą dwie, lub więcej, rolki za pomocą taśmy klejącej tak by tworzyły sztywną rurkę). Dobrze jest wykonać denko z kartonu.
    Gdy mamy gotową konstrukcję dokładnie mierzymy jej obwód i wysokość. Wymiary przenosimy na materiał, którym obszyjemy tubę. Rysujemy również koło, którego średnica powinna być 1-2 cm większa niż średnica naszej tuby. Powstaje nam:
    Gdzie:

a - obwód tuby,
b - wysokość tuby.

    Do miary obwodu należy dodać ok. 1 cm na szew. Natomiast w zależności od wysokości tuby dodajemy od 5 cm do ok. 15 cm.

     Gdy mamy już wycięte z materiału kawałki, zabezpieczamy dolny i górny brzeg prostokąta przed snuciem się. Zszywamy prostokąt wzdłuż wysokości naszej tuby, tak by materiał po naciągnięciu na nią ciasno przylegał. Wycięte koło przykładamy do dna kartonowej tuby i brzegi przyklejamy do jej boku (np. taśmą klejącą). Następnie podwijamy do środka ok. 1 cm materiału z naszego zszytego prostokąta i naciągamy od tej strony na całą tubę, chowając brzegi koła pod naciągany materiał. Teraz trzeba zszyć ze sobą oba kawałki materiału wokół dna tuby. Drugi, luźny koniec materiału zawijamy do środka. Jeśli materiał jest wystarczająco długi będzie sam trzymał się w środku, jeśli nie, można go podkleić lub przyszyć.

KOŁCZAN

    TProsty kołczan można wykonać w podobny sposób jak opisaną wyżej tubę na zwoje. Będzie potrzebna jednak większa tuba oraz pasek, na którym będziemy nosić kołczan na plecach lub przy pasie. Kołczany lepiej prezentują się, gdy wykonane są ze skóry.


KARWASZE

     Najczęściej karwasze wykonuje się ze skóry. Kształty mogą być różne. Poniżej na rysunku dwa przykłady.     Gdzie:

a - szerokość karwasza,
b - długość ręki od nadgarstka do zgięcia w łokciu (po wewnętrznej stronie),
c - obwód ręki w nadgarstku,
e - obwód przedramienia w najszerszym miejscu.

    Od długości przedramienia należy odjąć ok. 2 cm, by karwasz nie przeszkadzał przy zginaniu ręki.
     Dla wygody przy nadgarstku karwasz można lekko wciąć po łuku.

     Zapięcie można rozwiązać na dwa sposoby. Doszywamy paski i klamerki lub robimy wzdłuż dziurki i przewlekamy rzemień.

     Opisane wyżej są tylko przykładowe sposoby. Pomysłów na wykonanie można mieć wiele. Na koniec życzę wszystkim wielu oryginalnych rozwiązań i radości twórczej.© Autor: Katarzyna Nowicka 'Tindómiel'

Powrót

Id for this page not exist! Please, press Submit button to generate this page.